19 February, 2024

IF dieta – co to jest?

Nie jest chyba wielkim zaskoczeniem stwierdzenie, że w sezonie wiosennym wiele osób (a zwłaszcza kobiet) decyduje się przejść na dietę. Nie byle jaką, gdyż odchudzającą – bądź redukującą, co nie brzmi już tak protekcjonalnie.

autor artykułu

Hrabia

Nie jest chyba wielkim zaskoczeniem stwierdzenie, że w sezonie wiosennym wiele osób (a zwłaszcza kobiet) decyduje się przejść na dietę. Nie byle jaką, gdyż odchudzającą – bądź redukującą, co nie brzmi już tak protekcjonalnie. Tzw. ''cudowne diety'' raczej na nikim nie robią już większego wrażenia, choć nadal znajduję się także ci, którzy są w stanie w to uwierzyć i często stracić niemałe pieniądze.

Jedną z ciekawszych diet, o której nie każdy jeszcze słyszał, jest dieta IF. Weźmy ją zatem pod lupę i przekonajmy się, czym właściwie jest.

Czym jest IF?

Zdrowy styl życia w mniejszym czy większym stopniu jest praktykowany przez większość z nas. Każdy bowiem stara się dobrze odżywiać i robi to w taki sposób, jaki potrafi. Nie zawsze jednak użyte środki są wystarczające. Czasem trzeba coś zmienić w tej codziennej rutynie...

Dieta IF to stosunkowo mało znany w naszym kraju sposób odżywiania się. Dieta Intermittent Fasting, bo tak dokładnie brzmi jej nazwa to angielski termin, który oznacza nie mniej i nie więcej, jak ''przerywany post''. Niech jednak nikogo nie zmyli ta nazwa, gdyż nie chodzi tu wcale o popularną głodówkę. Czym zatem jest IF dieta w praktyce? Faktycznie wygląda to tak, że spożywamy pokarmy według określonego ciągu: raz jemy mniej, niż nasze podstawowe zapotrzebowanie kaloryczny, po czym wracamy do normalnego trybu i tak na przemian. Innymi słowy, jemy nie dużo, by później móc zjeść więcej.

Dieta IF jest alternatywą do diet niskokalorycznych i o wiele łatwiej jest przejść właśnie na nią niż od razu na dietę redukującą... Niemniej jednak ten rodzaj odżywiania się nie ma tylko jednej postaci – warto poznać różne jego twarze, by wybrać wariant idealny dla siebie.

Różne odmiany IF

Istnieje wiele odmian diet IF. Do najpopularniejszych jednak należą dwa warianty:

 • TRF – time restricted feeding – bez wątpienia jest łagodniejszą odmianą diety IF. Początkowo są to 14 godzin, podczas których nic nie jemy, po czym przez następne 10 godzin trwa tzw. ''okno żywieniowe'', czyli czas, gdy możemy regularnie jeść. Im dłużej jesteśmy na TRF, tym bardziej możemy modyfikować te proporcje godzin.
 • ADF - alternate day fasting – to dieta w trybie dobowym. Przez 24 godziny spożywamy posiłki, które dostarczą nam ok. 20% dziennego zapotrzebowania na energię, po czym w następnej dobie jemy do woli i tak na przemian.

Nic więc dziwnego, że dla osób, które chcą pochwalić się ładną sylwetką i pozbyć kilku zbędnych kilogramów idealna jest właśnie ta dieta. Efekty przed i po są naprawdę zdumiewające, o czym warto przekonać się na własnej skórze!

Czy IF jest zdrowe?

Dieta intermittent fasting to jeden z lepszych sposobów odżywiania się, jakie wymyślił człowiek. Łatwo jest na nią przejść i można osiągnąć świetne rezultaty bez dużych wyrzeczeń. Znajdzie ona swoich zwolenników wśród osób, które pracują na zmiany, gdyż bez przeszkód będą mogły zjeść pierwszy posiłek o godzinie 10 czy 11.

Również ci, którzy nie są przyzwyczajeni do spożywania pięciu, regularnych posiłków w ciągu dnia z łatwością odnajdą się w trybie tej diety. Generalnie jest jednak ona idealnym rozwiązaniem dla każdej dorosłej osoby, która chce coś zmienić w swoim sposobie odżywiania się tak, żeby wyszło jej to na zdrowie. Dieta IF bazuje na dobrze zbilansowanych posiłkach – nie oznacza to więc, że po chwilowym niejedzeniu – zaraz sięgamy po słodycze, przetworzone pokarmy itd.

Również w tym przypadku obowiązuje piramida zdrowego odżywiania się, tylko mniej kaloryczna. Warzywa, chude mięso czy produkty pełnoziarniste to chleb codzienny diety IF. Osoby, które twierdzą, że stosują dietę IF, ale przez 24 godziny nic nie jedzą, w rzeczywistości stosują jedynie jakąś jej pseudoodmianę. Z faktyczną dietą IF nie ma to za wiele wspólnego. Pamiętajmy o tym, zanim ktoś nam wmówi, że ten sposób odżywiania się jest niezdrowy.

Na co należy uważać podczas stosowania IF?

Każda dieta może nieść za sobą pewne zagrożenia i nie jest tu wyjątkiem dieta IF. Opinie krążące w Internecie, że jest to dieta szkodliwa dla organizmu, są jednak mocno przesadzone i zwyczajnie krzywdzące, pisane zresztą przez ludzi, którzy niewiele wiedza o tym sposobie odżywiania się.

Po pierwsze, jak już zostało wspomniane wcześniej, IF nie polega na głodówce – z głodówką mamy do czynienia wyłącznie wtedy, gdy człowiek nie je nic przez cały dzień, co nie ma miejsca w diecie IF. Po drugie przerwy, w których następują tzw. ''okna żywieniowe'' nie powinny polegać na tym, że jemy wówczas wszystko i bez żadnej kontroli. Na co zatem należy uważać, w trakcie stosowanie diety IF? Postarajmy się, aby:

 • spożywane przez nas posiłki po okresie postu nie były wysokokaloryczne,
 • unikajmy żywności wysokoprzetworzonej,
 • zrezygnujmy z nadmiaru napojów alkoholowych i cukru,
 • nie dopuśćmy do sytuacji, w której nasz bilans energetyczny będzie ujemny, w czasie trwania ''okna żywieniowego''.

Jeżeli natomiast mamy problem z przygotowaniem odpowiednio zbilansowanych posiłków, możemy skorzystać z gotowych jadłospisów. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej ''intermittent fasting blog'' a w łatwy i przyjemny sposób znajdziemy ciekawe przepisy na każdy dzień.

IF czy faktycznie jest lepszy od tradycyjnej redukcji?

Ten rodzaj diety sprawdzi się u większości ludzi, gdyż łatwiej jest przez kilka czy kilkanaście godzin nie jeść, po czym wrócić do regularnego posiłku, niż każdego dnia jeść 5 posiłków o obniżonej kaloryczności i czuć się głodnym. To dlatego wielu z nas jest skorych przejść właśnie na dietę IF. Efekty tego sposobu odżywiania się są właściwie takie sam jak w przypadku diety redukującej. To m.in.;

 • redukcja tkanki tłuszczowej,
 • utrzymanie stałej wagi,
 • lepsze samopoczucie,
 • lepsze funkcjonowanie całego organizmu,
 • większa wydajność,
 • więcej sił i energii do działania,
 • piękna sylwetka,
 • pozbycie się tzw. ''oponek'',
 • bardzo małe prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy i nadciśnienia,
 • zminimalizowanie problemów z układem krążenia w przyszłości,
 • mniejsze ryzyko wystąpienia schorzeń związanych z układem nerwowym.

Dieta IF nie jest więc lepsza od typowej diety niskokalorycznej, ale łatwiej jest na nią przejść. W obu przypadkach jednak największy problem będą miały osoby, które lubią podjadać. Podjadanie niestety może zniweczyć efekty każdej diety...