19 February, 2024

Węglowodany na noc

Osoby pragnące pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej zwłaszcza robiące to na własną rękę stoją przed nie lada wyzwaniem. Istnieje bowiem wiele teorii mówiących o tym, co jeść a czego unikać, aby redukcja masy ciała przebiegała sprawnie.

autor artykułu

Hrabia

Osoby pragnące pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej zwłaszcza robiące to na własną rękę stoją przed nie lada wyzwaniem. Istnieje bowiem wiele teorii mówiących o tym, co jeść a czego unikać, aby redukcja masy ciała przebiegała sprawnie, bez szwanku dla naszego organizmu a przede wszystkim bez efektu jojo. Istnieje wiele teorii krytykujących występowanie węglowodanów w diecie osób będących na redukcji.

A przecież węglowodany to podstawowe źródło energii dla organizmu. Istnieją jednak dobre i złe węglowodany. Co więc spożywać, aby wesprzeć proces redukcji masy ciała? Czy warto jeść węglowodany na śniadanie? Czy węglowodany spożywane na kolacje nam szkodzą?

Rola węglowodanów w organizmie

Węglowodany to nic innego jak pochodzenia roślinnego cukry. Obok białka oraz tłuszczów węglowodany stanowią podstawowe składniki odżywcze naszej diety. Wyróżniamy węglowodany proste oraz złożone. Węglowodany proste są w łatwy sposób przyswajane przez organizm. Niestety w większości przypadków są one wysokokaloryczne. Węglowodany proste znajdziemy np. w słodyczach, alkoholu, gazowanych napojach oraz wysoko przetworzonych produktach.

Węglowodany złożone to węglowodany, które trawione są przez organizm w sposób powolny. Za ich sprawą energia do organizmu uwalniana jest stopniowo. Węglowodany złożone to „dobre” węglowodany dla naszego organizmu. Nie są one bowiem wysoko kaloryczne, a dostarczają organizmowi dużo energii. Węglowodany złożone występują między innymi w produktach pełnoziarnistych oraz warzywach strączkowych.

Co jeść, aby redukcja masy ciała przebiegała sprawnie

Podstawowym pytaniem zadawanym sobie przez wszystkich marzących o szczupłej sylwetce ciała jest to co jeść rano a co wieczorem żeby schudnąć. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Istnieje jednak jedna podstawowa zasada, którą należy przestrzegać. A mianowicie, aby schudnąć należy zachować deficyt kaloryczny. A co zrobić, aby go zachować?

Dostarczać organizmowi mniej kalorii, niż wynosi całkowita przemiana materii. Pamiętaj jednak, że ilość kalorii osób będących na diecie redukcyjnej nie może wynosić mniej, niż podstawowa przemiana energii. Spożywanie mniej kalorii może niekorzystnie wpłynąć na nasz organizm. A to może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Podstawowym błędem popełnianym podczas redukcji masy ciała, za sprawą którego tkanka tłuszczowa nie znika tak szybko jakbyśmy chcieli jest to, że omijamy jedzenie posiłków. Regularne dostarczanie do organizmu energii jest bardzo ważne. Jeśli więc należysz do grupy osób, które często mówią ”kolacje jem na śniadanie”, czy to ze względu na tempo życia i niemożność zapewnienia sobie regularnego jedzenia, czy też z innego powodu ryzykujesz, że na efekty diety poczekasz dłużej.

I tu nasuwa się pytanie co i kiedy jeść, aby wspomóc nasz organizm w tym procesie.

Śniadanie jako najważniejszy posiłek dnia

W społeczeństwie utrwaliło się przekonanie, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. I niewątpliwie tak właśnie jest. Za jego sprawą nasz organizm zostaje odżywiony regeneracji, która miała miejsce w trakcie snu. Jego zadaniem jest również dostarczenie organizmowi energii na cały dzień.

A kiedy jeść śniadanie? Najlepiej od razu po przebudzeniu a maksymalnie do godziny po wstaniu z łóżka. Im prędzej zjemy śniadanie, tym szybciej nasz organizm zacznie trawić jedzenie. W ten sposób pobudzamy nasz metabolizm do działania. A co lepiej jeść na śniadanie? Białko czy węglowodany? W tym przypadku nie ma idealnej odpowiedzi. Zarówno jedna, jak i druga metoda odżywiania znajdzie swoich zwolenników, a także przeciwników. Jedząc węglowodany na śniadanie, powinniśmy jednak zwrócić uwagę, aby w spożywanym przez nas posiłku dominowały węglowodany złożone. Są zdrowsze dla naszego organizmu, dostarczają mu cennej energii oraz nie powodują nagłego wzrostu glukozy we krwi, ponieważ mają niski indeks glikemiczny.

Decydując się jednak na śniadanie białkowo- tłuszczowe powinniśmy zwrócić uwagę na zawartość tłuszczu w spożywanych przez nas produktach. W łatwy sposób może zostać zatarta tu granica, a wtedy efekty redukcji mogą okazać się nieefektywne.

Co jeść na kolacje?

Podczas snu dochodzi do procesu regeneracji organizmu. Może się wydawać, że wtedy nasz organizm nie zużywa energii. Nic bardziej mylnego. Podczas snu nasze organy wewnętrzne zużywają spora ilość kalorii. A w celu prawidłowego przebiegu procesu regeneracji przed snem musimy zagwarantować organizmowi odpowiednia pulę energii. Powstaje jednak pytanie, co jeść, aby te kalorie nie odkładały się w naszym organizmie w postaci niezdrowej tkanki tłuszczowej?

Przede wszystkim nasza kolacja powinna być lekkostrawna. Nie ma powodu, aby dodatkowo obciążać nasz organizm ciężkostrawnym jedzeniem, które na pewno przez noc nie zdoła się strawić. Nasz układ trawienny tego nie lubi. Warto również nie spożywać jej zbyt późno. Wakacje warto jeść mniej więcej dwie, trzy godziny przed snem. A co jeść na kolację białko, czy węglowodany?

Węglowodany na noc

Wśród społeczeństwa przez wiele lat, była rozpowszechniana opinia mówiący o tym, że węglowodany spożywane na noc niekorzystnie wpływają na nasz organizm. Co więcej, spożywanie ich może przyczynić się, że odkładania się tkanki tłuszczowej. Wówczas wiele osób zamiast kanapki wybierało serek wiejski na noc. W ostatnim czasie coraz większa popularność zyskuje opinia, że węglowodany zjedzone na noc nie są wcale niekorzystne dla osób będących na redukcji masy tłuszczowej. Zwłaszcza jeśli są one aktywne fizycznie.

Najrozsądniejsze wydaje się więc spożywanie odpowiednio zbilansowanych posiłków. Takich, które dostarczą naszemu organizmowi zarówno węglowodanów, jak i białka oraz tłuszczy, który jest niezbędny, aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo. Zwłaszcza nasz układ hormonalny. Wybierając więc musli albo serek wiejski na kolacje odchudzanie będzie przebiegało równie sprawnie. Należy jednak pamiętać o zachowaniu deficytu kalorycznego. Tak jak zostało to już wspomniane deficyt kaloryczny to podstawowy warunek redukcji masy ciała.