19 February, 2024

Dieta 5 posiłków dziennie

Podobno Królowa Elżbieta II jada zazwyczaj 4 niewielkie posiłki dziennie. Gdyby jednak wliczyć do tego także przekąski to byłoby ich już 6. W zasadzie większość z nas jest w stanie zmieścić się w 5 posiłkach w ciągu dnia.

autor artykułu

Hrabia

Podobno Królowa Elżbieta II jada zazwyczaj 4 niewielkie posiłki dziennie. Gdyby jednak wliczyć do tego także przekąski to byłoby ich już 6. W zasadzie większość z nas jest w stanie zmieścić się w 5 posiłkach w ciągu dnia. Niestety praktyka odbiega nieco od teorii, gdyż według statystyk ponad 60% Polaków ma nadwagę, a co drugi dorosły waży o kilka kilogramów za dużo.

Jak wygląda prawidłowa struktura diety

Racjonalne odżywianie się to nie tylko reguły dotyczące tego, co należy jeść, ale także, w jaki sposób to robić. Optymalna dieta powinna zatem składać się z 4-5 niedużych posiłków w ciągu dnia jedzonych regularnie, to znaczy w mniej więcej tych samych odstępach czasowych nieprzekraczających 4 godzin. Oczywiście będąc w pracy, nie musimy o danej godzinie jeść akurat drugiego dania, ale postarajmy się zastąpić go czymś innym, równie wartościowym.

To, o której godzinie zjemy obiad czy lunch jest podyktowane tym, jak wcześnie zjedliśmy śniadanie. Śniadanie obok obiadu i kolacji stanowi tzw. główny filar posiłków w ciągu. Innymi słowy, nigdy nie powinniśmy go pomijać, ponieważ dostarcza naszemu organizmowi ok. 30% zapotrzebowania energetycznego i powinno być zjadane do maksymalnie 1,5 godziny po wstaniu z łóżka. Wbrew pozorom dieta 5 posiłkowa bardzo łatwo wchodzi w nawyk.

Odchudzanie, a częstotliwość posiłków w ciągu dnia

Posiłkiem nazywamy wszystko to, co zjemy w ciągu dnia. W praktyce oznacza to więc, że również spożyte jabłko, chipsy czy cukierek będą liczone jako jedno danie. Jeśli mamy zatem kłopot z podjadaniem - dieta 5 posiłków dziennie może pomóc nam go rozwiązać. Nie od dziś bowiem wiadomo, że zrzucanie nadprogramowych kilogramów jest o wiele trudniejsze, jeśli mamy skłonności do nadmiernego podjadania.

Słone czy słodkie przekąski możemy jednak zastąpić czymś zdrowszym – np. świeżymi warzywami. Na tym w sumie opiera się każda zdrowa dieta. Posiłki w głównej mierze powinny składać się właśnie z warzyw. Według Światowej Organizacji Zdrowia pół kilograma owoców i warzyw zjadanych w ciągu dnia może nas uchronić przed wieloma cywilizacyjnymi chorobami, takimi jak np. choroby serca czy nowotwory. Zaczynając dzień, możemy jedną ich porcję wypić do śniadania w formie świeżo wyciśniętego soku. Śniadanie zalicza się filaru głównych posiłków w ciągu dnia i dostarcza niezbędnej energii do podjęcia jakichkolwiek działań.

Kolejny posiłek to tzw. drugie śniadanie, którego głównym zadaniem jest podtrzymanie dostarczonej organizmowi wcześniej energii. Z powodzeniem możemy sięgnąć po produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu np. jogurt naturalny i wkroić do niego ulubiony owoc. Świetnie sprawdzi się banan, brzoskwinia lub jagody. Trzecim posiłkiem powinien być obiad, który jest w stanie dostarczyć nam nawet 40% zapotrzebowania energetycznego. W związku z tym nie powinien być jedzony po godzinie 16:00. Inaczej nasz układ pokarmowy może mieć problem z przetrawieniem go przed posiłkiem wieczornym.

Obiad wcale nie musi składać się z dwóch popularnych dań. Jeśli postawimy na zupę, to pamiętajmy, aby była treściwa. To znaczy powinna ona zawierać kaszę lub makaron, warzywa, trochę mięsa. Im gęstsza konsystencja zupy, tym lepiej. Taki posiłek nasyci nas bowiem na dłużej. Równie dobrze możemy zrezygnować z zupy i przyrządzić np. danie składające się z kaszy, ryby i warzyw. Po południu dobrze jest sięgnąć po przekąskę. W tej roli sprawdzi się np. sałatka warzywna. Lepiej jest unikać owoców, ponieważ są bogate w cukry, które zjadane w popołudniowych godzinach odkładają się w postaci dodatkowej tkanki tłuszczowej.

Zbyt duża ilość zjadanych owoców utrudnia także trawienie i powoduje uporczywe dolegliwości żołądkowe. Mogą one także przyczyniać się do problemów z zasypianiem i pogarszać jakość snu. Dlatego jabłko czy banan sprawdzą się raczej jako dodatek do śniadania niż przekąska na podwieczorek. Ostatnim posiłkiem zjadanym w ciągu dnia jest kolacja. Jednym z największych mitów jest przekonanie, że nie powinno się jej spożywać później niż o godz. 18:00. Nie jest to oczywiście prawdą. Wszystko zależy od tego, o której godzinie kładziemy się spać.

Kolacja spożyta 2-3 godziny przed zaśnięciem będzie jak najbardziej w porządku. Ten posiłek powinien być lekkostrawny i nie obciążać zbytnio układu pokarmowego. W tym przypadku także świetnie sprawdzi się porcja warzyw. To oczywiście przykładowa dieta 5 posiłków dziennie, ale każdy z łatwością może skomponować swoja własną.

Czy każdy musi jeść 5 posiłków dziennie?

Dieta 5 posiłków to nie tylko popularne obecnie hasło, ale sposób odżywiania się, który jest odpowiedni dla każdego z nas. Oczywiście w przypadku niektórych schorzeń, być może sprawdzi się lepiej jakaś inna dieta. 5 posiłków zjadanych w regularnych odstępach czasowych w ciągu dnia, może jednak wybawić nas od wielu przykrych dolegliwości – chociażby ze strony układu pokarmowego.

Optymalne wykorzystanie przez organizm składników płynących z pożywienia jest możliwe tylko wówczas, gdy zagwarantujemy mu odpowiednie rozłożenie ich ilości w ciągu całego dnia. Dlatego też kobiety w ciąży czy osoby przewlekle chore – wcale nie powinny jeść dwóch obiadów, trzech kolacji czy dodatkowego podwieczorka. W tej sytuacji wystarczy po prostu jeść bardziej obfite główne posiłki (śniadanie, obiad, kolacja). Podjadanie skończy się jedynie tak, jak w większości przypadków – tyciem.

Co daje jedzenie 5 posiłków w ciągu dnia?

Regularność jedzonych w ciągu dnia posiłków może mieć bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Prawidłowe odżywianie się z pewnością pozwoli nam czuć się lepiej i zapomnieć o kłopotach ze strony układu pokarmowego.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, to spróbujmy od jutra przestawić się na 5 posiłków dziennie. Efekty po miesiącu stosowania takiej diety to bez wątpienia nie tylko lepsze samopoczucie, ale także zapewnienie organizmowi podaży składników odżywczych i budulcowych, co niejako jako bonus przełoży się na smuklejszą sylwetkę. Codzienny rytm 5 posiłków pozwoli nam uniknąć niekontrolowanych napadów głodu.