19 February, 2024

Suplement diety a lek

Szybkie tempo życia sprawia, że często niezbędne składniki mineralne i witaminy do organizmu dostarczamy, spożywając suplementy diety. Widać to po wzroście sprzedaży tych produktów.

autor artykułu

Hrabia

Szybkie tempo życia sprawia, że często niezbędne składniki mineralne i witaminy do organizmu dostarczamy, spożywając suplementy diety. Widać to po wzroście sprzedaży tych produktów. Czy suplementy diety są jednak zdrowe dla naszego organizmu? Jak rozróżnić leki od suplementów diety? Jakie witaminy warto suplementować bez względu na stan naszego zdrowia?

Co znaczy „suplementować"?

W celu dowiedzenia się czym jest suplementacja, w pierwszej kolejności należy zapoznać się z tym, co to jest suplement diety? Nadrzędnym celem suplementu jest uzupełnienie codziennej diety w substancje, które odżywiają nasz organizm. Najczęściej mowa tu o witaminach i minerałach.

Można więc uznać, że suplementować to znaczy dostarczać organizmowi substancji, które mają na celu pomóc w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Występuje jednak ich chwilowy niedobór, który negatywnie wpływa na stan naszego organizmu. Suplement diety definicja mówi również o tym, że musi być on wprowadzony do sprzedaży w takiej formie, która umożliwia jego dawkowanie. Należy pamiętać, że bezpieczna suplementacja to taka, którą nie wykonujemy na własną rękę. Warto zatem skonsultować się z lekarzem.

Czy są składniki, które musimy suplementować?

Skoro wiemy już, co to są suplementy diety oraz wiemy, co oznacza ich suplementacja, warto poruszyć temat składników, które musimy suplementować. To, co należy suplementować, ściśle uzależnione jest od kilku podstawowych czynników m.in. wieku, prowadzonego trybu życia, występujących chorób albo stanu fizjologicznego np. przygotowaniem do ciąży, czy też trwającej laktacji.

Warto, aby osoby zdrowe dostarczały organizmowi witaminę D3, zwaną witaminą słońca. Trudno dostarczać ją organizmowi w odpowiedniej ilości, jeśli tu gdzie mieszkamy, nie ma takiej ilości słońca, jaką potrzebujemy do wytworzenia odpowiedniej ilości witaminy D. Dlatego ważne jest, aby suplementować ją szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Przed przystąpieniem do jej suplementacji warto jednak zbadać jej poziom w organizmie. Z jednego prostego powodu. Osoby cierpiące na niedobór tej witaminy muszą przyjmować ją w większych dawkach.

Jeśli jesteśmy osobami, które swoje żywienie opierają na diecie bezmięsnej, koniecznie musimy suplementować witaminę B12 oraz żelazo. Witamina B12 jest niezwykle potrzebna do prawidłowego procesu funkcjonowania organizmu. Jednak w przypadku osób stosujących dietę bezmięsną jej podaż do organizmu jest niemożliwa. Dzieje się tak, ponieważ jej podstawowym źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego.

Dbanie o prawidłowy poziom żelaza w naszym organizmie jest również bardzo ważne. Szczególnie u kobiet w ciąży. Z suplementacją żelaza należy jednak uważać. Bardzo łatwo można go przedawkować. Ważne jest, aby nie suplementować go na własną rękę.

A jeśli mowa już o kobietach w ciąży to warto wspomnieć o obowiązkowej w tym okresie suplementacji kwasu foliowego. Odpowiedni poziom kwasu foliowego zapobiega wystąpieniu wad cewy nerwowej u dziecka.

Istnieje również kilka składników, których suplementacja jest wskazana. Suplementacja tych składników ma udowodniony korzystny wpływ dla naszego zdrowia. A ich dostarczenie do organizmu za pomocą diety jest utrudnione ze względu na dostępność produktów, które stanowią ich główne źródło, ale również z innych powodów np. dużego zapotrzebowania organizmu na ten składnik.

Do takich składników należą np. kwasy omega-3 oraz omega-6. Ich właściwa suplementacja jest utrudniona ze względu na to, że w naszej diecie występuje stosunkowo mało ryb i nierafinowanych olejów. A kwasy te mają szereg korzystnych właściwości dla naszego organizmu. Warto również suplementować wapń. Zwłaszcza w okresie wzrostu kości u dzieci, u kobiet w ciąży oraz osób w starszym wieku. Stanowi on bowiem składnik budulcowy naszego organizmu.

Czy każdy suplement jest lekiem?

W celu odpowiedzi na to pytanie należy rozważyć, czym jest lek a czym suplement diety. Suplementy diety co to jest, już wiemy. Czym w takim razie są leki? W składzie leków musi występować substancja posiadająca właściwości lecznicze. Leki dostępne na rynku muszą posiadać poświadczenie o skuteczności ich działania. Dodatkowo leki, które można zakupić bez recepty, muszą spełniać dodatkowe warunki. Dotyczą one bezpieczeństwa ich stosowania bez nadzoru lekarza.

Suplement diety to środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie ewentualnych braków witamin i minerałów w organizmie. Suplementy nie leczą chorób. Zdarza się jednak, że ich suplementacja korzystnie wpłynie na stan naszego organizmu i zniweluje występowanie objawów chorobowych.

W takim razie lek a suplement -jak to odróżnić? Zważywszy na fakt, że forma suplementów jest taka sama jak leków? Zarówno to, jak i to można zażywać w postaci syropu, tabletek czy rozpuszczonego proszku. Szczegół tkwi w tym, z czego są produkowane. Suplementy powstają z surowców spożywczych, a leki farmaceutycznych. Dlatego suplementy można zastąpić odpowiednio zbilansowana dietą, leków natomiast nie.

Dlaczego warto wybierać leki zamiast suplementów?

Powszechny dostęp do suplementów oraz leków sprawia, że mamy problem z tym, co powinniśmy zakupić. Odpowiednia dieta dostarczająca organizmowi niezbędnych witamin i minerałów korzystnie wpływa na proces leczenia chorób. Witaminy i minerały w łatwy sposób można dostarczać do organizmu za pomocą suplementów. Nie zastąpią one jednak produktów medycznych, których nadrzędnym celem jest leczenie chorób.

Co więcej, witaminy przeznaczone do suplementacji, różnią się dokładnością przeprowadzanych kontroli. Wprawdzie muszą one spełniać wymagania, które ustalają przepisy, jednak to leki są poddawane szczegółowym testom. Witaminy i minerały wchodzące w skład suplementów diety nie wymagają rejestracji ani certyfikatów skuteczności czy bezpieczeństwa działania.

Jak w naturalny sposób zastąpić suplementy?

W tym przypadku odpowiedź jest tylko jedna. Naturalnym sposobem suplementacji jest odpowiednio zbilansowana, zawierająca wszystkie witaminy oraz składniki mineralne dieta! Wtedy suplementy diety staną się zbędne. Co więcej, często dzieje się tak, że w momencie rozpoczęcia suplementacji sztucznymi składnikami nasz organizm się rozleniwia. Przestaje on bowiem pobierać witaminy z żywności, którą spożywamy.

Dlatego nie warto sięgać po suplementy na zapas, gdy nasz organizm tego nie potrzebuje. Postawmy sobie za priorytet naturalny sposób dostarczania naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników mineralnych i witamin.